Boya badana yapmanın püf noktaları

tarihinde yayınlandıBoya Badana içinde yayınlandı

 

Hem evlerimiz hem de iş yerlerimizin güzel bir görünüme sahip olması için boya badana oldukça önemlidir.

Boyanın yapısı ve çeşitli etkenlerle de boyanın ilk günkü görünümü zaman içerisinde ortadan kalkabilir. Bu nedenle belirli zamanlarda bu nedenle tekrardan boya yapmak gerekebilir. Ayrıca yeni taşındığımız bir yerde mevcut olan boyanın türünü ve rengini beğenmediğimizde de tekrardan boya yapma ihtiyacı duyabiliriz. Tabi boya badana yaparken de oldukça dikkatli olmamız gerekmektedir. Boya yapmak sanıldığı gibi basit bir olay değildir. Boya yaparken dikkat edilmesi gereken durumlara önem vermediğinizde istemediğiniz kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Boya yapacağınız mekanda çalışmalara başlamadan önce bazı önlemler almanız gerekmektedir. Bu önlemler tabi ki de var olan eşyalarınızı boyadan uzak tutmaktır. Eşyalarınızı eğer mümkünse tamamen dışarı çıkarabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse plastik naylon ile bütün eşyalarınızı önce duvardan uzaklaştırmalı ve naylonla korumalısınız. Bu durum sadece eşyalarınızda değil zemin içinde geçerlidir. Daha sonrasında maskeleme bantları ile pencerelerinizi ve kapılarınızı muhafaza edebilirsiniz. Alacağınız bu önlemler sayesinde boya yaptıktan sonra daha hızlı bir şekilde yerleşebilirsiniz.

  • Boyaya başlamadan önce yapılması gerekenler,

Boya yapmadan önce duvarlarda göçükler veya pürüzlü yüzeyler varda bu yüzeyleri düzleştirmeli ve çukur olan yerleri alçı ile doldurmalısınız. Boya yapacağınız yüzeyleri çok ıslak olmayan bezlerle silin. Böylece yapacağınız boyanın daha pürüzsüz ve sağlam olmasını sağlayabilirsiniz.

Fırçanızı yukarıdan aşağı doğru kullanın. Bu durumda boya her zaman aşağı doğru akacaktır. Böylelikle boya damla kalıntıları da daha az olacaktır. Fırçanıza boya alırken çok boya almanız sizin işinizi daha da zorlaştıracaktır. Sabırlı olun var yeteri kadar boyayı kullanın.

  • Eşyalardan boya lekeleri nasıl çıkar

Boya sonrasında en çok şikayet edilen durumlardan biri boya lekeleridir. Lekeleri çıkarırken terebentin kullanabilirsiniz. Şişeyi ılık suda beklettikten sonra temiz bir bez ile silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu yüzeyde boyalar ıslak bezlerle çıkmaktadır. İnatçı olan boya kalıntıları içinde tineri de tercih edebilirsiniz. Tiner bu konularda oldukça sık tercih edilmekte ve insanlar tarafından en çok bilinen ürün olmaktadır. Ancak tiner ile yapacağınız müdahalede keskin bir koku yayılacağı için evinizi havalandırmalı ve maske takmalısınız.

http://blog.usta.web.tr/boya-badana-yapmanin-puf-noktalari/

Bir Cevap Yazın